"Legionowo - mała Ojczyzna"

Projekt własny przedszkola

herb-legionowo.png (14 KB)Wstęp

Witamy w wirtualnym projekcie
„LEGIONOWO - MAŁA OJCZYZNA”

Redakcja projektu: Przedszkole Miejskie nr 9 AKADEMIA PRZYGODY w Legionowie
Opieka merytoryczna: Muzeum Historyczne w Legionowie

DLACZEGO O LEGIONOWIE?

W dobie procesu jednoczenia Europy, globalizacji, dalekich, egzotycznych podróży ważne jest, aby dzieci wiedziały nie tylko co to Unia Europejska, ale mogły kształtować swoją świadomość bycia „tu i teraz” – poznawały świat po kolei. Aby identyfikowały się z miejscem, w którym mieszkają – swoją „małą ojczyzną” wiedząc jednocześnie, co znaczy być LEGIONOWIANINEN, POLKIEM, EUROPEJCZYKIEM.

Dzieci poznają rożne kraje i odmienne kultury, uczą się tolerancji dla różnych postaw. Ale powinny mieć punkt odniesienia – poczucie własnego „gniazda”: wartości, zwyczajów, tradycji i kultury.
Chcemy rozbudzać ich naturalną ciekawość poznawania i kształtować świadomość „bycia stąd”.

DLACZEGO MY?

Edukacja regionalna to jeden z priorytetów Przedszkola Miejskiego nr 9 AKADEMIA PRZYGODY.
Działania te są ważnym elementem w procesie wychowania, który staramy się realizować od 2004 roku w ciekawy i atrakcyjny sposób angażując rodziców, instytucje środowiska lokalnego, ludzi ważnych dla regionu.
Przez lata powstało wiele materiałów opracowanych przez nauczycieli przedszkola oraz naszych przyjaciół.
P. Anna Kaca, legionowska poetka pisząca dla dzieci tworzyła na nasze „zamówienie” wiersze, rymowane quizy i zagadki. Chcąc umożliwić innym korzystanie z tych materiałów zainicjowałam projekt opracowania i wydania książki przeznaczonej zarówno dla dzieci, jak i dla nauczycieli, którzy mogliby wesprzeć się wierszami p. Anny podczas zajęć w przedszkolu czy w młodszych klasach szkoły podstawowej.

Książka została wydana i spotkała się z ciepłym przyjęciem. Jednak z powodu ograniczonego nakładu (wydawnictwo jest bezpłatne) trafiła do niezbyt licznego grona odbiorców.

Stąd pomysł na wirtualną zakładkę „LEGIONOWO-MAŁA OJCZYZNA”.

ZRÓBMY TO WSPÓLNIE!!!

Projekt skierowany jest do zróżnicowanej grupy odbiorców. Zapraszamy:
Rodziców
Nauczycieli.
Znajdziecie tu materiały, które znalazły się w książce i dodatku multimedialnym do niej, ale także inne – tworzone przez nauczycieli szkół i przedszkoli oraz pasjonatów edukacji regionalnej i naszej „małej ojczyzny”.
Zapraszamy do dzielenia się przykładami dobrej praktyki pedagogicznej w zakresie edukacji regionalnej, ciekawymi działaniami i pomysłami.
Zachęcamy do wspólnego tworzenia nowych rozwiązań.
Zapewniamy publikację ciekawych materiałów. Regulamin publikacji: poniżej, w zakładce „Regulamin”.

Mam nadzieję, że będzie to inspiracja dla twórczych nauczycieli, ale także miejsce dobrej zabawy dla dzieci i rodziców, zachęta do wycieczek rowerowych i spacerów z aparatem fotograficznym…

POZNAWANIE LEGIONOWA TO WSPANIAŁA PRZYGODA!!!

Beata Piasecka
Przedszkola Miejskiego nr 9