#20minutdlaMATEMATYKI

Ogólnopolski projekt edukacyjny

logo.jpg (126 KB)

W roku szkolnym 2023/2024 grupa V bierze udział w V edycji projektu #20minutdlaMATEMATYKI- edukacja matematyczna w domu i w przedszkolu, którego autorką i organizatorką jest dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska.

Celem głównym projektu jest wprowadzanie skutecznych zmian w edukacji matematycznej zgodnej z potrzebami rozwojowymi dzieci w przedszkolu poprzez świadome włączanie się  do projektu #20minutdlamatematyki nauczycieli i rodziców.

Cele szczegółowe projektu to między innymi:

• zachęcenie przedszkoli do włączania się do projektu celem organizowania efektywnej edukacji matematycznej wg koncepcji Dziecięcej Matematyki autorstwa E. Gruszyczk-Kolczyńskiej

• dostrzeganie możliwości efektywnego uczenia się przez dzieci poprzez stwarzanie
i wykorzystywanie codziennych sytuacji życiowych do utrwalania wiadomości i umiejętności matematycznych

• wykorzystywanie okazji do upowszechniania wiedzy o skutecznych metodach i sposobach uczenia matematyki

• wprowadzenie w codzienność przedszkolaków i uczniów zabaw ruchowych i muzyczno-ruchowych wspomagających orientację w przestrzeni, koordynację wzrokowo-ruchową, skupienie uwagi, uważność słuchową, spostrzegawczość, itd.

Projekt realizują nauczycielki grupy V- Paulina Janiszewska i Renata Antosik.

Działania w ramach udziału w projekcie:

1. Zabawy ruchowe przy muzyce i piosenkach z płyty „Ruch+muzyka=matematyka” (cz.1.).

2. Zajęcia z elementami kodowania- realizowane w ramach uczestnictwa w programie Uczymy Dzieci Programować oraz inicjatywy Code Week Polska 2023.

•  „Miło Was Widzieć”
  • „W poszukiwaniu wiosny”
  • „Codeweek’owa wieża”
  • „Poznajemy europejskie kraje”
  • „Labirynt do zwycięstwa”

3. Jesienne zabawy w przedszkolnym ogrodzie, jesienne rytmy.

4. Eksperymentowanie i właściwości magnesu podczas Nocy Naukowców w naszym Przedszkolu.

5. Budowanie obwodu elektrycznego za pomocą zestawu konstrukcyjnego Boffin.

6. Eksperymenty z wodą.

7. Warsztaty kulinarne w pizzerii.

8. Codzienne aktywności wokół kalendarza. Rozwijanie orientacji w czasie- co było wczoraj? Co będzie jutro? Za ile dni jedziemy na wycieczkę? J

9. Materiały przesyłane Rodzicom za pomocą komunikatora iPrzedszkole (linki do materiałów i filmów autorstwa dr Zuzanny Jastrzębskiej-Krajewskiej).

W trakcie realizacji projektu #20minutdlaMATEMATYKI nauczycielki uczestniczyły w cyklicznych webinarach organizowanych przez Autorkę i Organizatorkę projektu oraz czerpały inspiracje śledząc profil Pani Zuzia na fb oraz profil #20minutdlaMatematyki- projekt.