Światowy Dzień Wody z PAH

Bierzemy wspólnie udział w akcji - gr. V

22.03.2024 - grupa V wzięła udział w Akcji Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną.

Celem Akcji Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną jest zaangażowanie jak największej liczby osób i szerzenie świadomości o tym, że:

- dostęp do czystej wody to prawo każdego człowieka

- na świecie, 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej

- jesteśmy za to współodpowiedzialni

- oszczędzanie wody to za mało

…ale, oszczędzajmy ją tak, jak możemy; nie musimy kąpać się w wannie wypełnionej po brzegi a podczas mycia zębów woda nie musi być cały czas odkręcona. Poza tym- konsumujmy mniej. Do wyprodukowania ubrań, zabawek, smartfonów oraz jedzenia zużywane są olbrzymie ilości wody (jest to taka zwana woda wirtualna).

W trakcie zajęć obejrzeliśmy dwie animacje:

·       „Woda nie tylko w kranie”

·       „Oszczędzanie wody to za mało”

Poruszaliśmy temat dostępności wody pitnej na świecie. Dowiedzieliśmy się, że przyczyną braku czystej wody w wielu krajach afrykańskich jest nie jej fizyczny brak w przyrodzie lecz brak odpowiedniej infrastruktury wodnej. Dlatego tak ważne jest budowanie studni. Tam, gdzie woda jest trudno dostępna, kobiety i dzieci nie mają szansy by uczyć się i pracować, bo mnóstwo czasu spędzają codziennie wędrując i stojąc w kolejce po wodę (w krajach afrykańskich to kobiety i dziewczynki są odpowiedzialne za zaopatrzenie gospodarstw domowych w wodę).

Cieszę się, że mogliśmy wspólnie uczestniczyć w tej Akcji i rozwijać świadomość naszych przedszkolaków.

Paulina Janiszewska